Match mot Smedby AIS på hemmaplan i Söndags. Smedby som det ofta brukar bli jämna och tuffa matcher emot. Så också denna gång.
Tyresö börjar bäst och tar ett rejält tag om matchen. Skapar lägen och kör på ordentligt I närkampsspelet. Visar inga tecken på återhållsamhet. Kul att se trots att läget i tabellen är minst sagt prekärt. Det dröjer fram till den 6:e minuten innan gästerna kommer till sitt första anfall och skapar nån form av attack mot Tyresös mål men då är Meja Frimmel där och bryter förtjänstfullt.
Ett par minuter senare får Tyresö en bra chans att komma till avslut. Efter fint spel går bollen till Victoria Isaksson som tycks ha ett bra skottläge strax utanför straffområdet men hon spelar istället fram bollen till Elise Goldman som inte riktigt får kontroll på bollen och chanson försvinner.
Mer Tyresö som skapar ett flertal hörnor som blir farliga. Bollen hittar inte in I mål dock. I den 18:e minuten bjuder Tyresö på en gratischans för Smedby som kommer till ett jätteläge. Filippa Pettersson agerar med stor styrka och pondus och reder ut situationen. 5 minuter senare fin action av Alice Juthberg som kommer på vänsterkanten och fixar en ny hörna för Tyresö. Resultatlös dock.
Inställningen i Tyresö är det absolut inget fel på men löpningar utan boll och passningskvalitéten kunde vara bättre. Ofta har Tyresö bra chanser och spelar fin fotboll stundtals men det varvas med enkla misstag som gör att det blir jobbigt och straffar sig.
Smedby får en hörna i den 30:e minuten där bollen studsar oturligt till svartklädd spelare lite till höger I straffområdet. Bra avslut mot bortre stolpen och bollen rullar in i mål. 0-1. Kanske inte helt rättvist så långt in i matchen men det blir ofta så för ett lag som inte har det rätta flytet. 4:a minuter senare får Tyresö ett jätteläge till kvittering när Filippa Pettersson och Liv Borgman kämpar till sig bollen en bit in på Smedbys planhalva- Fin pass upp till Elise Goldman som blir helt fri men Smedby målvakten gör en superfin fotparad. Minuten senare ny Tyresöhörna och ånya bra slagen och riktigt nära kvittering men bollen rensas undan i sista stund.
Cornelia Cernjul snappar upp ett felpass från Smedby I den 39:e minuten. Hon tar sig in mot straffområdet och passer sen in till Elise Golman som får ett bra läge men återigen är keepern där och tar hand om bollen.
Domaren blåser av halvleken som är riktigt bra. Tyresö är bra med i matchen men får inte riktigt till det i de avgörande lagena.
Andra halvlek och direkt en fin chans för Tyresö. Elise Goldman petar med sig bollen fram på höger kanten innan hon spelar in bollen mot Sosso Andersson men bollen studsar fel och Smedby kan rensa undan. Tyresö försöker hitta fram till flera lägen men ofta väljs det svårare alternativet som gör det lätt för gästerna att försvara sig. I den 58:e minuten får vi se ett riktigt fint Tyresö anfall. Cornelia Cernjul tar emot bollen och passer ner till Tilly Jankler som slår in bollen I straffområdet. Victoria Isaksson nickar ner bollen som går till Liv Borgman men avslutet går utanför målramen tyvärr.
I den 62:a minuten gör Smedby 0-2. Snabbt inkast på vänsterkanten där Smedby spelaren tar med sig bollen långt ner in i straffområdet. Från I princip ingen vinkel alls trycker hon upp bollen i första krysset. Snyggt men lite passivt från Tyresös sida kan tyckas. Och som om inte det vore nog kommer även 0-3 minuten senare. En riktig bjudning som gästerna förvaltar väl.
Tyresö tappar spelet efter det och börjar hänga med huvudena. Smedby å andra sidan tar för sig mer nu och ser mycket starkare ut än Tyresö. Vinner alla närkamper och kan spela lugnt och säkert. Det blir inga fler mål innan domaren blåser av matchen. Tyresö inkasserar ytterligare en förlust och det kommer att bli en riktigt tuff match i nästa omgång när det är dags för Tyresö att åka över till Gotland för att möta P18 som har placeringen precis ovanför Tyresö och precis över nedflyttningsstrecket.
Med samma intensitet och inställning som Tyresö haft de senaste matcherna och med lite utdelning på sina chanser finns det stora möjligheter för de gul-röda att åka hem därifrån med 3 poäng I bagaget.
Vi ses där!
/ Christer