Tyresö FF kan glädjande meddela att Gå-Fotbollen gör comeback 2023 efter några säsongers uppehåll. För Tyresö FF är det viktigt att alla människor i Tyresö, oavsett ålder erbjuds möjlighet till motion och socialt umgänge.
När vi fått ihop ett tillräckligt antal intresserade kommer vi att återkomma med ytterligare detaljer. Vår grundtanke är att bedriva gå-fotboll kring lunchtid en vardag varje vecka, där vi har 20-30 min uppvärmning, följt av gåfotboll i 45-60 min, för att därefter bjuda på fika(kaffe&fikabröd) i föreningens kafeteria. Gå-Fotbollen riktar sig till dig som är +50 år.
För intressanmälan, klicka här.
Gå-Fotbollen fortsätter att växa, och igår var det dags igen. Efter ett fotbollspass bjöds det åter på fika av vår Huvudpartner SkandiaMäklarna.
Är du +50 år och är intresserad av rörelse och umgänge tillsammans med andra? Varmt välkommen till Tyresövallen kl 10.00 på Tisdagar.